Naposledy změněno 24. května 2014

Ekologická

Kozí farma
Zásada u Kadaně

logo firmy

Ekologická kozí farma u Kadaně

I v našich podmínkách je možné provozovat ekologické zemědělství. Příkladem je kozí farma v Zásadě u Kadaně manželů Sládečkových. Hospodaří na třiceti hektarech už čtvrtým rokem. Chovají zhruba sedmdesát koz, od kterých získávají mléko na výrobu kozích sýrů. "Výrobky z kozího mléka jsou dost žádané, protože už je dneska známé, že jsou i velmi zdravé," říká Vladimír Sládeček, který vychází z vlastní zkušenosti, kdy byl vážně nemocen a to jej právě přivedlo k založení kozí farmy. "Když jsem sám onemocněl," vypráví Vladimír Sládeček, "teprve jsem si uvědomil nutnost zdravého života a návratu k přírodě. To byl jeden z důvodů založení farmy."

I když je těžké fyzické práce na farmě více než dost, Vladimír Sládeček obhospodařuje celou farmu sám. Dojí, krmí, seče a suší trávu. Jedna koza potřebuje na zimu tunu sena. Fyzickou práci ale ustane, protože už je dneska zdráv. Na výpomoc v čase sklizně sena mu zdarma jezdí pomáhat parta vysokoškoláků.

Produktem farmy je mléko a kozí sýr. Vyráběl zde i likér z kozího mléka, ale z důvodu nezájmu trhu jej vyrábět přestal. Pouze v čase před Vánoci je pro likér odbyt.

Zatím je farma přitažlivým místem i pro výlety dětí z městských škol a školek. V době naší návštěvy zde byly děti z mateřské školy ve Studentské ulici v Jirkově. "Byla to radost dětská i kozí," řekla nám ředitelka školy Iva Frantová. Pro městské děti setkání se stádem živých zvířat představuje mimořádný zážitek.

Ekologicky hospodařit dnes není snadné. Ekonomický zisk z farmy není příliš vysoký, ale hlavním důvodem, jak bývalý strojní zámečník Vladimír Sládeček tvrdí, je uspokojivý pocit sounáležitosti života člověka s přírodou.

Jiřina Hrušíková.
CV týden, 17. 10. 2001, číslo 42/2001, str. 1 a 3.
Digitální podoba tohoto článku zde.
 

 

Zpět

Ekologická

Kozí farma
Zásada u Kadaně

logo firmy